Wiadomości z rynku

środa
27 listopada 2024

Delphi i prąd pod kontrolą

Elektronika i części. Delphi opracowało czujnik akumulatora
25.01.2008 00:00:00
Coraz większa ilość elektroniki montowanej w pojazdach powoduje, że dostarczenie tym wszystkim urządzeniom odpowiedniej porcji energii staje się problemem. Stan naładowania akumulatora ma kontrolować czujnik IVT, nowe urządzenie koncernu Delphi. W jego projektowaniu mieli swój udział inżynierowie Centrum Technicznego Delphi w Krakowie.
Czujnika akumulatora IVT nie należy mylić ze stosowanymi od lat regulatorami napięcia ani ze wskaźnikami stanu ładowania baterii umieszczanymi na desce rozdzielczej. Urządzenie, wielkość pudełka zapałek, umieszcza się na ujemnym biegunie akumulatora. Może być również montowane przed skrzynką bezpieczników. Aparat mierzy prąd pobierany z akumulatora oraz napięcie i temperaturę baterii - trzy kluczowe parametry kondycji akumulatora.
Zadaniem czujnika IVT jest zapewnie wystarczającej ilości energii potrzebnej do uruchomienia silnika. Inaczej mówiąc: ma pilnować, aby bateria nie uległa rozładowaniu. Jeśli wykryje, że ilość energii jest bliska wartości krytycznej, odcina pobór prądu z akumulatora. Energia jest wtedy czerpana tylko z alternatora, a na tablicy rozdzielczej włącza się lampka ostrzegawcza.
Producent twierdzi nawet, że jeśli czujnik ten zostanie zintegrowany z innymi zespołami w samochodzie (z którymi stworzy tzw. zespół zarządzania akumulatorem), może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa. W jaki sposób? W momentach o niskim zapotrzebowaniu na energię, np. podczas postoju z uruchomionym silnikiem na skrzyżowaniu ze światłami będzie możliwe zredukowanie mocy alternatora i tym samym zmniejszenie obciążenia silnika.
Specjaliści z koncernu Delphi są zdania, że opracowany przez nich czujnik IVT zredukuje konieczność magazynowania nadmiernej ilości energii w akumulatorze. Tym samym akumulatory i alternatory będą mogły być mniejsze i lżejsze.
Czujnik IVT ma wejść do produkcji za dwa lata.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.